Brněnský dotazník výšky (zkrácená verze)

Uveďte, nakolik souhlasíte s následujícími tvrzeními:


Pro zobrazení výsledků vyplňte dotazník a klikněte na „přiložit pravítko“.

Vaše „psychologická“ výška

Vaše „skutečná“ výška


Uváděné výsledky jsou založené na příležitostném vzorku 4885 respondentů (30 % mužů, 60 % žen) ve věku 17-58 let, s průměrem 23,3 (SD = 4,3); 92 % respondentů bylo ve věku 18-28 let. Sběr dat probíhal online s náborem skrze facebookové skupiny, podrobně vzorek popisuje Rečka (2018).

Dotazník lze velmi dobře popsat bifaktorovým modelem, kde jsou všechny položky sycené celkovým faktorem (45 % vysvětleného rozptylu) a negativně formulované položky rovněž i specifickým faktorem (11 % celkového vysvětleného rozptylu). Model nicméně není invariantní pro muže a ženy a jejich skóry tak nelze přímo srovnávat. Shoda konfigurálního konfirmačního CFA modelu s daty, odhadnutého prostřednictvím MLR estimátoru, je χ2(76) = 339,4, p < 0,001, TLI = 0.985, RMSEA = 0.038 s 90% CI = [0.034, 0.042], SRMR = 0.019. Reliabilita odhadnutá koeficientem McDonaldova celková omega byla ωt = 0,93 pro muže, pro ženy pak ωt = 0,95. Konvergentní validita vyjádřená korelací součtového skóre s uvedenou výškou v centimetrech byla r = 0,86 pro muže, pro ženy r = 0,89. Tyto hodnoty byly použity v této aplikaci.

Kromě toho lze zvážit konstruktovou validitu odhadnutou prostřednictvím strukturního modelu; celkový i negativní faktor vysvětlily většinu rozptylu uváděné výšky v centimetrech, R2 = 0,81 pro muže, pro ženy pak R2 = 0,84.

Deskriptivy vzorku:
(objeví se až po zobrazení výsledků dotazníku)


Tento jednoduchý nástroj byl vyvinut na Katedře psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity za účelem demonstrace některých náležitostí měření v psychologii a příbuzných oborech - primárně slouží jako učební pomůcka v rámci kurzu PSY259: Základy psychometriky.
Je nezbytné podotknout, že aktuálně vyhodnocení testu probíbá pouze s využitím Klasické testové teorie. Pro predikci výšky je tedy používán prostý součet položek, což značně snižuje kvalitu takové predikce, zejména z důvodu nelineárního vztahu hrubého skóre a měřeného rysu (zejména v případě extrémních hodnot), a z důvodu nižší reliability součtového skóre oproti odhadu latentního rysu (odhadu faktorového skóre). Toto zkreslení je však relativně malé.

© 2019 Hynek Cígler, Katedra psychologie FSS MU.
Dále pak Karel Rečka (2018) vytvořil položky a datovou matici, která posloužila pro veškeré výpočty; Martin Tancoš (2019) pak provedl výběr z těchto položek.
Zdrojový kód aplikace je veřejně k dispozici.

  1. Rečka, K. (2018). Dotazník výšky a váhy. Brno, Masarykova univerzita: nepublikovaná diplomová práce. Dostupné online.
  2. Tancoš, M. (2019). Vliv verbálních kotev Likertovy škály na psychometrické charakteristiky dotazníků. Brno, Masarykova univerzita: nepublikovaná diplomová práce. Dostupné online.